Noreg er nesten garantert plass i VM

På torsdag vann Noreg over Estland; 4-1 på heimebane. No skal det mykje til for at dei ikkje kvalifiserar til VM til sumaren.

Det er heile 27 år sidan herrelandslaget til Noreg klarte å kvalifisere seg til VM i fotball. Endeleg kan det sjå ut til å ha snudd seg.

0-0 til pausen

Halvvegs uti kampen var det framleis ikkje mål. I pausen var landslagstrenar Ståle Solbakken roleg, ein kontrast til då trenaren tok hardare i i pausen mellom Noreg og Moldova. Det fortel fotballspelar Patrick Berg til NRK.

– Då blei vi nesten skjelt ut i pausen.

I pausen i Noreg–Moldova-kampen leia Noreg 5-0, og kampen enda 11-1.

GLEDE: Noregs landslagssjef Ståle Solbakken løfter Martin Ødegaard i glede. Foto: Erik Flaaris Johansen / NTB

– Deiligaste scoringa

Like etter pausen mot Estland tok det ikkje mange minutt før Alexander Sørloth sette ballen i nett med hovudet.

– Det er den deiligaste scoringa eg har hatt i karrieren. Det var mange kjensler, seier Sørloth til Norges Fotballforbund, før han skryt av innlegget til Sander Berge.

Å sette ballen i mål med ein heading til, var noko Sørloth repeterte eit par minutt etterpå.

Seinare i kampen, dobla Erling Braut Haaland stillinga, før Robi Saarma scora Estland sitt einaste mål.

27 år sidan VM – no er det 99,9% sikkert

Noreg har ikkje klart å kome seg til VM sidan 1998. Då kom dei til 8.-delsfinalen og vart slått ut av Italia.

I år er Italia Noreg sin siste motstandar før alt er 100 prosent sikkert. Men grunna målskilnadar har Noreg veldg stor sjanse for å kome seg vidare; det er heile 99,9 prosent sikkert at Noreg kjem til VM.

Italia kan vinne kampen med stillinga 8-0 på sundag og Noreg vil framleis kome til VM. Italia må vinne med 9 mål eller meir for å vinne gruppespelet og sende Noreg ned på andreplass.

Etter kampen feira landslaget med burgarar henta inn av kapteinen sjølv, med berehjelp frå tre andre.